Torebki filcowe Torby z filcu Torby na zakupy filcowe Torebki miejskie z filcu
Torebki filcowe podbijają świat
3 lutego, 2017
Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych
9 lutego, 2017

Profesjonalne narzędzia diamentowe

Tarcze diamentowe wiertła do gresu wiertła do asfaltu Gdańsk
Aktualnie praktycznie którakolwiek firma zajmująca się budową dróg, korzysta z innowacyjnych przyrządów diamentowych. Stosuje się je do rozcinania rozmaitego typu materiałów, przykładowo cementu, kostki brukowej, betonu zbrojonego, żeliwa czy asfaltu. Początkowo do uzyskiwania korzystano z łączników bazujących na żywicy, natomiast niestety nie były one na tyle silne, aby ciągle je użytkować. Narzędzia do wiercenia, tarcze, talerze szlifujące lub frezy do przecinarek wyprodukowane są ze stali albo scalenia metali lekkich oraz obłożone dodatkową diamentową skorupą. Jest ona podtapiana w metalicznym spojeniu. Diamentowe drobinki są w taki sposób wrzucone, żeby ulepszać działanie całego urządzenia. Ogólnie rzecz ujmując: są skomponowane w prawidłowym kierunku (uzależnionym od rodzaju narzędzi).

Jak działa technologia przyrządów diamentowych?

Przyrządy z warstwą diamentową są używane w trakcie nieustannej pracy oraz służą w szczególnie ekstremalnych okolicznościach. Znakomicie sprawdzą się nie tylko w czasie wszechstronnych prac na placu budowy, lecz też w zakładach kamieniarskich czy budownictwie drogowym. Przecinanie nadzwyczaj mocnych przedmiotów potrzebuje niejednokrotnie pracy „na mokro”. Co znaczy, iż podczas wycinania zużywa się płyn, np. wodę bądź emulsję smarująco – ochładzającą. Trzeba to robić, ażeby wychładzać warstwę tarczy i wypłukiwać osad. Jeśli właściwie nie ma sposobności wetknięcia w miejsce cięcia „schładzacza”, wówczas „robota” zachodzi „na sucho”. Ostrza z warstwą diamentową dostarczane są najczęściej w dwóch klasach: do pracy „na mokro” i do pracy „na sucho”. Te do pracy „na mokro” mamy możliwość użytkować wyłącznie do cięcia „na mokro”. Za to te do wycinania „na sucho” wolno używać zarówno do cięcia „na sucho” jak i „na mokro”. Systemy z diamentową warstewką są tak wykonane, aby umiały funkcjonować w faktycznie wymagających okolicznościach i wyciągać optymalną głębię rozcinania. Przykładowo postępując z tarczami diamentowymi bez emulsji należy na każdym kroku je wychładzać, gdyż bardzo szybko się uszkodzą. Zazwyczaj realizuje się ten ruch po dwóch minutach cięcia.

Rodzaje przyrządów z powłoką diamentową

Przyrządy z diamentową osłonką rozdziela się ze względu na ich przeznaczenie. W skrócie: bierze się pod rozwagę to, w jakim miejscu będą używane. Zasadniczo powinniśmy rozróżnić poniższe klasy: tarcze tnące, talerze wykańczające, wiertła koronowe, frezy dylatacyjne oraz wiertnice. Jeśli chodzi o tarcze do przecinania, wówczas mamy tutaj tarcze do silikatu, tarcze do cementu, tarcze trex, tarcze do przecinania do świeżego gipsu, tarcze tnące do gresu bądź tarcze tnące do silikatu. Są często używane w piłach drogowych, ręcznych lub bruzdownicach. Są odpowiednie do przecinania bryły ulicznej i betonu. Wiertła koronowe są rozdzielone jeśli chodzi o wariant przytwierdzenia, rodzaj segmentu i system wycinania. W trakcie prac „na budowie” stosuje się je do wwiercania się w gips, cement zbrojony, kostkę brukową czy glazurę. W modelach wierteł do gresu (i dowolnych odmiennych wierteł) powinno się zwracać uwagę na tzw. „ścieranie poprzeczne”, a mianowicie zwężanie się segmentu. Gdy drążymy w mocnym gresie, okruszynki diamentowe znajdujące się na wiertle, zdrapują materiał. Ściera się też połączenie (staje się niezmiernie plastyczne, aż wreszcie zsuwa się po gresie). Po pewnym czasie na powierzchni wcale nie ma już żadnych cząsteczek, urządzenie jest – mówiąc językiem potocznym – „tępe” oraz wcale nie jest zdatne do pracy. Z tego powodu tak znaczące jest wychładzanie, jakie zabezpiecza systemy z diamentową osłonką przed zbyt szybką eksploatacją.

Jak odpowiednio wykorzystywać narzędzia diamentowe?

Funkcjonuje trochę wytycznych, do jakich wypada się stosować podczas wykorzystywania jakiegokolwiek przyrządu diamentowego. W ogóle nie chodzi tu tylko o chłodzenie w odpowiednim czasie i przystosowanie urządzenia do charakteru czynności oraz typu dzielonego surowca. Cięcie betonu, granitu lub innego surowca zawsze powinno startować delikatnie. Nie wolno w żadnym przypadku wytwarzać pomocniczego nacisku na narzędzie. Ucinanie musi mieć miejsce w położeniu pionowym, co znaczy, że każde wypaczanie tarczy może tylko doprowadzić do jej naruszenia. Nie możemy również naruszać możliwych paramentów tarczy, np. głębokości cięcia. Tarczę zawsze umieszcza się na wrzeciono w ten sposób, że zakres jego ruchu nakłada się z owym wstawionym na płaszczyźnie tarczy. Absolutnie nie odwrotnie! Tarczy z diamentową warstwą w żadnym przypadku nie możemy wyzyskiwać do szlifowania. Do tego celu dedykowane są talerze. Jeśli nie będziemy stosować się do owych reguł, komponenty łatwiej się wyczerpią bądź uszkodzą. Do przyczyn błyskawicznej eksploatacji można zaklasyfikować m.in. przegrzanie segmentów, nadmiernie duże wycieranie o budulec, odpadnięcie elementu. Jeżeli zamierzasz wiedzieć więcej o komponentach z diamentową warstwą, wejdź w ten link – Wiertła do gresu

Strona używa cookies
Ok