Co warto wiedzieć o serwisie klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021
Implanty stomatologiczne w jeden dzień – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie budynku to jeden z kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę w czasie prac budowlanych. Dobra termoizolacja daje komfortowe warunki wewnątrz . W chłodne miesiące, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co dodatnio wpływa na pomniejszenie stosowania kolejnych źródeł grzewczych. Dodatkowo powstrzymuje rozwój pleśni i występowania wilgoci. Latem termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się wnętrza. Dlatego też unikniemy zakupu klimatyzacji albo ograniczymy konieczność korzystania z niej, co widocznie ograniczy koszty. Jednym ze skutecznych systemów ocieplania budynków jest pianka PUR (poliuretanowa). Znana z wielu zalet, dzięki którym doskonale sprawdza się w swoim zadaniu.

Co to jest pianka poliuretanowa (PUR)?

Pianka PUR jest jednym z nalepszych termoizolacyjnych materiałów, które można użyć do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była używana na większych powierzchniach na przykład w chłodniach, jednak jej niezwykłe właściwości sprawiają, że z co raz większym powodzeniem aplikuje się ją w mniejszych obiektach, np. jednorodzinnych domach. Pianka poliuretanowa różni się od pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją specjalnym agregatem poprzez natrysk. Nie trzeba jej z trudem układać, tak jak pozostałych materiałów i znacznie prościej umieścić ją w zakamarkach w załamaniach konstrukcji oraz skrzyżowanych elementach. Nałożona na powierzchnię rośnie i w ten sposób dopasowuje się do kształtu powierzchni.

Typy pianki PUR

Pianka PUR dzieli się na dwie odmiany: piankę otwartokomórkową (elastyczną) i piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę PUR otwartokomórkową cechuje elastyczność i gąbczasta budowa. Wykazuje bardzo dobrej jakości właściwości termoizolacji, w dodatku ten materiał jest paroprzepuszczalny, z uwagi na co doskonale nadaje się do ocieplenia dachu. Pianka otwartokomókowa jest skutecznym izolatorem ciepła, jednak nie jest w pełni odporny na wodę, więc tej pianki PUR  nie należy wykorzystywać w przestrzeni przesadnej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni będzie dobra pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się ogromną odpornością na wodę. Ta odmiana pianki PUR  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła i jest mocną chroniącą barierą. Najczęściej wykorzystuje się ją do ocieplenia podłóg, fundamentów i tarasów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet zastosowania pianki PUR do ocieplenia budynku jest wiele. Głównym atutem jest sposób aplikacji pianki za pomocą agregatu. Tą techniką można nałożyć ją w trudno dostępnych miejscach, a właściwie położona powstrzymuje powstawanie mostków termicznych. Co więcej pianka PUR jest lekka, elastyczna i w krótkim czasie się utwardza, a do tego nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co istotne ocieplenie budynku pianką PUR zapewnia efekt na długi czas. Pianka PUR jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Z biegiem lat nie traci objętości ani nie ubija się. Proces aplikacji pianki jest dość krótki w porównaniu z innymi metodami ocieplania budynków. Wykorzystanie pianki zapewnia również izolację akustyczną.

Pianka PUR ma też parę minusów, chociaż jest ich mniej niż plusów. Głównie trzeba pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, dlatego warto uzupełniająco ją zabezpieczyć. Pianka PUR może klasyfikować się pod niejednakowe parametry i może być łatwopalna. Trzeba sprawdzić to w czasie kupna, dlatego że dostępne są pianki PUR wykonane z samogasnących składników, dzięki czemu uniemożliwiają rozprzestrzenienie się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków kluczowym elementem pracy jest proces nakładania, z uwagi na to lepiej pozostawić to fachowcom. Niewłaściwie rozłożona pianka nie zachowa swoich właściwości termoizolacyjnych.

Jaką piankę PUR wybrać?

Zarówno pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa spełniają rolę termoizolacji, jednak ich zastosowanie przeważnie zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa za sprawą tego, że jest paroprzepuszczalna i lekka, bardziej spełni się przy ocieplaniu dachów czy poddasza i przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów i podłóg, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest dość sztywna i z powodu tego nieco bardziej narażona na zniszczenia.

Poprawny natrysk pianką PUR

Wbrew pozorom natrysk pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. W trakcie nakładania pianki potrzebne są właściwe warunki takie jak np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Pianka powinna zostać rozłożona równomiernie, tak by między sąsiadującymi warkoczami nie było wolnej przestrzeni. Grubość  pianki PUR również powinna być mniej więcej równa. Ze względu na to, że pianka samoczynnie rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są drobne różnice, z tego powodu pianka nie jest precyzyjnie równa i gładka. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Profesjonaliści poprawnie oceniają sposób aplikacji pianki na powierzchni.

Dzięki temu mamy pewność, że pianka odpowiednio ociepli budynek i nie wystąpią mostki termiczne, które mogłyby zepsuć pożądany rezultat. Pianka PUR jest jednym z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplenia budynków.

Izolacje pianą poliuretanową

Strona używa cookies
Ok