Nawadnianie ogrodów
11 lutego, 2021
Ocieplenia pianką poliuretanową
11 lutego, 2021

Główną zaletą klimatyzatora jest pilnowanie najlepszej wilgotności powietrza i ciepła. Dzięki odpowiedniej temperaturze stajemy się bardziej skoncentrowani, lepiej śpimy i wypoczywamy oraz funkcjonujemy. Nie bez powodu klimatyzacja została właściwie stałym elementem biur i częściej znajduje się w domach, a nawet w mieszkaniach. Biorąc pod uwagę funkcje, niektóre klimatyzatory dodatkowo czyszczą i jonizują powietrze, co tez jest ważnym atutem. Wolimy przecież, żeby jakość naszego powietrza była jak najlepsza. Aby jednak klimatyzator pracował efektywnie przez długi czas, bez względu na częstotliwość jego użycia, należy właściwie o niego troszczyć się, czyli okresowo go serwisować.

Z jakiego powodu warto serwisować klimatyzator w domu i w biurze?

Klimatyzator oferuje nie tylko plusy biegnące z jego pracy, chcemy więc używać go na wiele lat. Podobnie jak wszystkie urządzenia, po czasie gromadzi kurz i zabrudzenia, ze względu na to odkażanie jej ma znaczenie pod względem jakości pracy i bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzatora w domu i w biurze może generować problemy techniczne. Z kolei ignorowanie instrukcji producenta może oznaczać utratę gwarancji. Posiadanie gwarancji jest ważne ze względu na to, że klimatyzacja pracuje przez wiele lat. Zależy nam przecież, aby przez cały ten czas pracowała jak najbardziej wydajnie. Okresowe dezynfekowanie zabezpiecza przed awariami, przekłada się na to, że korzystanie z klimatyzatora jest tańsze, dłuższe oraz zdecydowanie bardziej wydajne. Usuwanie usterek naraża nas przecież na nowe koszty, których nie chcemy ponosić.

Zapominanie o serwisowaniu wiąże się również z szkodą dla zdrowia. Zbierające się w środku biurowej albo domowej klimatyzacji kurz i brud, a także pleśnie i grzyby są szkodliwe dla ludzi. To przez nie stajemy się mniej odporni na alergie i choroby układu oddechowego. Z uwagi na to używanie klimatyzatora, który wyrzuca powietrze pełne bakterii i drobnoustrojów wzmaga ryzyko dla zdrowia znajdujących się niedaleko osób. Dlatego bazą wieloletniej pracy klimatyzatora w domu i w biurze są cykliczne kontrole i pełne czyszczenie i odgrzybianie.

Z czego się składa serwis klimatyzacji w biurze i w domu?

Serwis klimatyzatora powinien być przede wszystkim dokładny. Nie wolno ominąć żadnej strefy, nawet obudowy klimatyzatora. W końcu chcemy mieć pewność, że nigdzie nie jest uszkodzony i wciąż jest właściwie zainstalowany. Bardzo znaczące jest skontrolowanie instalacji elektrycznych – zwłaszcza ich połączeń, a także układu chłodniczego. Z reguły konieczny jest również pomiar wydajności chłodniczej i ocena ciśnienia podczas tłoczenia oraz ssania przy działaniu urządzenia. Po przeglądzie poszczególnych elementów instalacji, następuje precyzyjne czyszczenie parownika, filtrów, kanałów i przewodów, a także zmiana filtrów i wadliwych elementów w razie konieczności. Podczas serwisowania klimatyzatora mamy sposobność montażu zamiennych części. Równoczesnie odbywa się dogłębne odgrzybianie i oczyszczanie. Ważnym elementem jest też kontrola drożności układu odprowadzania skroplin.

Każda z czynności wykonywana w czasie serwisu klimatyzatora w domu i w biurze to gwarancja, że klimatyzacja będzie funkcjonowała efektywnie i bezpiecznie. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza, w którym nie ma już kurzu, brudu oraz bakterii. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę na przykład alergików. Usunięcie czynników alergennych i chorobotwórczych zapewnia użytkownikom klimatyzacji bezpieczeństwo oraz komfort.

Ile razy w roku wykonywać serwis klimatyzatora i kto powinien go wykonać?

Regularność przeprowadzania serwisu klimatyzatora zależy od kilku czynników. Po pierwsze dobrze trzymać się instrukcji producenta udzielającego gwarancji. Warto również sprawdzić przestrzeń, w której znajduje się klimatyzator i jego częstotliwość pracy. Jeśli pracuje z rzadkimi przerwami lub nawet stale albo został umieszczony w przestrzeni o wysokim zapyleniu, serwisowanie może być konieczne częściej. Zazwyczaj przyjmuje się, że klimatyzator w biurze i w domu powinno się serwisować około 2 razy na rok. Jeżeli klimatyzator jest szczególnie często używany warto przeprowadzać trzy albo cztery serwisy w ciągu roku. Często jest to sprawa indywidualna i z uwagi na bezpieczeństwo warto ocenić, czy częste serwisowanie będzie dla naszej klimatyzacji najodpowiedniejsze.

Oczyszczanie klimatyzatora warto powierzyć fachowcom. Samodzielne podejmowanie się oczyszczenia może być nie do końca dokładne. Zlecenie serwisu klimatyzatora fachowcom gwarantuje profesjonalne oczyszczenie i odgrzybienie. W taki sposób nie musimy się martwić, że jakiś element zostanie pominięty i nie będzie poprawnie odkażony. Fachowcy wykorzystują posiadające pożądane atesty środki chemiczne, co wyeliminują bakterie i grzyby, a sami serwisanci mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Poprzez takie działania zdobywamy pewność, że serwis klimatyzatora w domu i w biurze jest rzetelny i kompleksowy. Cyklicznie oczyszczany klimatyzator na długie lata będzie gwarantował komfort termiczny w bezpieczny sposób.

Montaż i serwis klimatyzacji Toruń

Strona używa cookies
Ok