dj wesele warszawa
Jak znaleźć dobrego DJ-a w Warszawie?
29 grudnia, 2016
Zettler MZX
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
4 stycznia, 2017

Pneumatyka to dziedzina nauki oparta na opracowywaniu i używaniu narzędzi, których mechanizmy w głównej mierze oparte jest sile produkowanej przez sprężone powietrze. To jeden z najczęściej używanych nośników energii. Ma ono zastosowanie w szeroko pojętym w przemyśle, branży budowlanej czy branży samochodowej.

Nie jest to jednak metoda dostępna jedynie dla większych firm, w których używa się wielkogabarytowe maszyny do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, w ofertach można otrzymać np. wiertarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, jak i ubijarki do betonu.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych?

To, co daje narzędziom pneumatycznym znaczną przewagę nad pozostałymi maszynami, jest fakt, że mają one zdecydowanie większą moc, którą można regulować i dostosować do wykonywanej w danym momencie pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie posiadają elementów elektrycznych (przykładowo silnika), co sprawia, że są bezpieczniejsze także jeśli chodzi o ich używanie w miejscach, w których występuje wyższe niebezpieczeństwo pojawienia się ognia (jak np. w warsztatach samochodowych, lakierniach czy stolarniach). Ale to jeszcze nie koniec – ze względu na brak elementów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałej eksploatacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia pneumatyczne są poruszane sprężonym powietrzem, ich masa w zestawieniu z urządzeniami elektrycznymi jest blisko o połowę mniejsza. To ważne tym bardziej w czasie pracy na pełen etat, gdy kilkugodzinne operowanie ciężkim narzędziem może źle odbić się na samopoczuciu.

Narzędzia pneumatyczne nie tylko mniej ważą lecz również są mniejsze, dzięki czemu można o wiele prościej nimi sterować, szczególnie w trudno dostępnych zakamarkach. Narzędzia pneumatyczne profesjonalnej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (nazywane w skrócie narzędziami CP), są tak zaprojektowane, by ich kształt był dostosowany do dłoni, a tym samym nie ma ryzyka, że przy pracy sprzęt przykładowo wypadnie z ręki.

Inną przewagą narzędzi pneumatycznych jest to, że nie wytwarzają one iskier, jak w przypadku niektórych sprzętów zasilanych elektrycznie. Mając na uwadze, że w warsztatach mechanicznych obecność materiałów łatwopalnych jest nieunikniona, to jeszcze trzeba mieć na uwadze sytuacje, kiedy czasem pojawia się potrzeba zainstalowania w aucie instalacji gazowej – dzięki narzędziom pneumatycznym czynność ta jest uproszczona i bezpieczna.

Sprzęty te są także wytrzymałe na zmiany temperatur, nawet jeżeli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego typu sprzęt może być wykorzystywany na potrzeby zewnętrznych prac, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim zawilgoceniem. Inną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, że wykorzystywana w nich siła napędowa – powietrze – nie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Jednak żeby narzędzia pneumatyczne były sprawne przez długi czas, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o regularnym oliwieniu poszczególnych części.

Koszty narzędzi pneumatycznych?

Jeżeli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one porównywalne z cenami narzędzi zasilanych elektrycznie, przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Warto także zauważyć, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich naprawa i koszt części w pewnych przypadkach jest zdecydowanie mniejszy w zestawieniu z serwisowaniem pozostałych urządzeń.

Chicago Pneumatic – profesjonalne narzędzia pneumatyczne

Które narzędzia pneumatyczne wypróbować? Jeśli idzie o rynek w Polsce, to wybór narzędzi pneumatycznych jest całkiem spory, ale jedną spośród najpowszechniejszych, jeśli nie najlepszych jest nadmieniona przed chwilą firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest często zachwalany za to, że generuje większą siłę niż maszyny o zbliżonych wskaźnikach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej i oryginalnej historii nieraz okazywało, że zasłużyło na to aby być liderem i często nabywaną marką jeśli idzie narzędzia pneumatyczne. Marka Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako firma specjalizująca się w wytwarzaniu narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie dowiodło, że jej rozwiązania pionierskie jeśli idzie o przemysł, budownictwo czy inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic było obecne między innymi przytworzeniu Golden Gate czy Statuy Wolności, kiedy to na czas prac budowlanych używano narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były również wykorzystywane podczas wywiercania dołów pod szyby naftowe. Marka jest popularna również z tego, że w latach 20 wykonała silnik Diesla, wykorzystano go w trakcie wyścigów rajdowych na starym kontynencie. Chicago Pneumatic zwiększyło popularność także tym, że jako jeden z pierwszych producentów wprowadził do swojego asortymentu nitownice oraz przygotowało historyczny model udarowego klucza pneumatycznego.

Aktualnie Chicago Pneumatic posiada w swojej ofercie szeroki zestaw narzędzi pneumatycznych oraz sprzętu, które są wykorzystywane w warsztatach samochodowych i w budownictwie. W Polsce narzędzia CP oferuje oficjalny partner, zobacz jego asortyment wybierając ten adres: narzędzia CP.

Strona używa cookies
Ok