Apartamenty sopot tanie noclegi
Luksusowe apartamenty Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. zauważalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą poważne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się chwiać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Jaki jest najlepszy sposób uzupełniania ubytków?

  1. O protezach tradycyjnych: wady i zalety

Rozwój stomatologii we współczesnych realiach jest bardzo szybki. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i estetyki wykonania. Do głównych mocnych stron protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać dosyć często- raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

W tym wypadku zakres cenowy jest dosyć szeroki. Wydatek zależy od tego, jaki materiał chcemy wykorzystać. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Wady i zalety implantów zębowych

Jak zbudowany jest implant zębowy? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęstsze połączenia w budowie implantu to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Plusy i minusy protez i implantów.

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Pod względem kosztów korzystniejsze są protezy tradycyjne. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl

Strona używa cookies
Ok