Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała za szybko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale również najwyższej jakości surowców do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie tanich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu znacznie usprawnia nałożenie kostki według ukształtowania terenu. Z kolei szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej również można dobrać do do swojego budżetu biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Główną niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady i nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać wiele czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w poprawny sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową zaletę, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że główną rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by pełnił swoją rolę przez wiele lat. Trzeba unikać pozostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu da się dostosować do designu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok