Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Nowoczesne usługi ogrodnicze
14 lutego, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Profesjonalny tłumacz przysięgły online
15 lutego, 2017

W teraźniejszych czasach, kiedy przedmioty materialne stały się dla wielu osób życiowymi priorytetami, ciężko o prezent, który realizowałby wymagania osoby obdarowywanej. Na szczęście w niektórych kręgach ciągle występuje poczucie, że nie jest istotny nakład finansowy, a zamiar obdarowującego i symbolika przekazywanego prezentu.Przykładów nie ma potrzeby długi czas wyszukiwać, wystarczy przypatrzyć się ceremoniom powiązanymi z religią. W kościele katolickim jest to chrzest, sakrament komunii, sakrament bierzmowania lub ślub – zdarzenia o charakterze religijnym, wydarzenia ważne dla ich uczestników. W przypadku ceremonii powiązanych z wiarą najistotniejsza jest (oczywiście poza obcowaniem z Bogiem) możliwość dzielenia się tak znaczącym przeżyciem z najdroższymi. A zaproszeni uczestnicy chcąc przekazać swoją euforię, wręczają podarki dla osób, których uroczystość dotyczy.

Mając na uwadze, że na przestrzeni minionych paru lat nieco zmieniło się podejście w sprawach wyboru prezentu, to i tak przeważnie widać, że dla osób głębokiej wiary, sakramenty nadal posiadają wymiar religijny. Dla nich szczególnie liczy się przeżycie związane z wiarą a także sposobność współuczestnictwa w tak istotnym dniu. Chcąc to podkreślić, dają one drobne prezenty, które mają podkreślić rodzaj uroczystości i przekazywać alegoryczne przesłanie. Przykładem takich prezentów są dewocjonalia.

Dewocjonalia – co to jest i gdzie je kupić?

Dewocjonalia to szeroko zrozumiane artykuły odnoszące się do kultu duchowego, udostępnione w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych, lub na rynkach przy okazji rozmaitego rodzaju ceremonii powiązanych z religią. Wśród dewocjonaliów jednymi z najbardziej powszechnych są zdecydowanie różańce, książeczki do nabożeństwa, tabliczki z podobiznami świętych, obrazki srebrne, krzyżyki, świece i łańcuszki srebrne z medalikami.

Świece, obrazki srebrne… czyli co można podarować dziecku na chrzciny?

Wpisało się to w naszą tradycję, że podczas sakramentu chrztu rodzice chrzestni obdarowują dziecko świecą i prezentują białą szatkę. Świeca będzie na czas sakramentu podpalona z rąk ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przykrywa swego chrzestnego. Świeca oznacza życie, jej ogień odrodzenie jak i wyjątkowość wiary. Natomiast szatka jest wyrazem błogosławieństwa, a jej odcień – biały – to wyraz cnotliwości.

To jednak jeszcze nie wszystko. Chcąc podarować nowemu członkowi wspólnoty chrześcijańskiej coś ponadczasowego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o momencie, w którym został ochrzczony, niezmiernie często ich wybór stanowi łańcuszek srebrny z podobizną świętego bądź obrazek srebrny z wyobrażeniem archaniołów lub Rodziny Świętej. Są to rzeczy które będą towarzyszyły nowemu członkowi wspólnoty przez całe jego życie.

Biblie, różańce, srebrne obrazki na prezent komunijny

Prócz Starego i Nowego Testamentu nadal bardzo lubianymi upominkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z medalikami czy różańce. I tutaj można naturalnie zadać pytanie, czy jeśli łańcuszek zrobiony jest ze srebra, to czy faktycznie jest to upominek wytrzymały. Otóż nie powinien to być problem – srebro, o które prawidłowo się troszczy, będzie przy nas obecne przez wiele lat.

Jeśli idzie natomiast o różańce, to jest to upominek, który jest doskonały dla osoby, która miała pierwszy raz komunię. Różańce to są przedmioty, które pomagają nam w modlitwie. Lecz nie oznacza to, że nie powinien on być jedyny w swoim rodzaju. Pośród klasycznych różańców można wyszukać i takie, które cechują się pięknymi barwami i ciekawym wykonaniem. Dla dziecka jest to duża wartość, obdarowując takim różańcem, sprawicie dużą przyjemność i podkreślicie wyjątkowość chwili. I tak do wyboru mamy różańce perłowe, różańce różowe, różańce w kolorze nieba, lub klasyczne grafitowe różańce. Oprócz barwy różańce odróżniają się także projektem – czasem koraliki przywołują na myśl serca, czasem są to długie perły czy bryłki. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Dewocjonalia na prezent ślubny

Pośród ogromnego wyboru dewocjonaliów dobrze jest zastanowić się chwilę nad obrazkami srebrnymi z podobiznami Rodziny Świętej. Czemu właśnie obrazki srebrne? Prócz oczywiście faktu, że ukazują one Syna Bożego Madonnę i Józefa, to chodzi również, co tu kryć, o sprawy wyglądu.

Obrazki srebrne cechują się naturalnością, solidnością wykonania a także skromnością, a co za tym idzie – będą doskonale harmonizować się z każdym wnętrzem. Nic więc niezwykłego, że to właśnie one cieszą się obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców.

Bierzcie pod uwagę fakt, że w upominkach komunijnych, upominkach na chrzest lub sakrament ślubu nie chodzi o to, by kupić prezent jak najdroższy, jak najbardziej nowatorski. W sakramencie istotny jest na pierwszym miejscu wymiar religijny a drobne podarunki w formie dewocjonaliów są w stanie religijność podkreślić – dewocjonalia są najlepszym tego dowodem.

Jak widać pośród najchętniej wybieranych dewocjonaliów ludzie w dalszym ciągu sięgają po klasyczne prezenty: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Właściwie którekolwiek z nich będzie najlepszym i pięknym upominkiem, którym będziesz mógł wyrazić swoją radość ofiarowując go osobie, która niedawno otrzymała sakrament, niezależnie od rodzaju uroczystości: sakrament chrztu, sakrament komunii, sakrament bierzmowania albo sakrament ślubu.

Dlatego jeśli zależy Ci, aby sprawić swym najdroższym przyjemność i wraz z nimi świętować sakrament, przekaż coś innego, przykładowo obrazki srebrne – najedź na odsyłacz, by stwierdzić, które dewocjonalia możesz sprezentować swoim najbliższym.

Strona używa cookies
Ok