Parking lotniskowy parking przy lotnisku w Gdańsku parking Bastion przy lotnisku w Gdańsku
Parkingi lotniskowe
24 listopada, 2016
Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz
Warunki budowy biogazowni
24 listopada, 2016

Współcześnie, nowoczesne przedsiębiorstwa bazują na inteligentnych, automatycznych urządzeniach, które wpływają na efektywność pracy. Automatyzacja to proces, który przeobraził oblicze wielu branż gospodarki. Zwiększenie potencjału produkcji, niższe ryzyko handlowe i likwidacja zagrożeń powstających z określonych zadań pracowników to fundamentalne przyczyny dla których wciąż rosnąca ilość zakładów produkcyjnych decyduje się na wdrożenie praktycznej aparatury. Oferta rozwiązań z dziedziny automatyzacji procesów produkcyjnych wzrasta w niesamowitym tempie. Współcześnie przedsiębiorcy mają dostęp do wysokiej jakości akcesoriów, takich jak chociażby armatura pneumatyczna, kompresory, czy elektrozawory pneumatyczne, które modyfikują procesy produkcyjne i wzmacniają poziom bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy.

Układy pneumatyczne, mimo że znane są nam od zeszłego wieku, tak naprawdę dopiero obecnie użytkowane są powszechnie. Urządzenia do sprężania powietrza wdrażane są w branży budowlanej (wiertarki i młoty udarowe), branży górniczej (wentylacja, transport ładunku), sektorze chemicznych (systemy podawania składników) oraz w sektorze spożywczym (czynności związane z urządzeniami do etykietowania, sprzętem do ważenia, i blendowaniem potraw). W dobie ochrony ekosystemu wykorzystanie sprężonego powietrza jest jak najbardziej korzystne, ze względu na to, że nie zatruwa ono naszego otoczenia w żaden sposób. Dodatkowo jest bardzo wygodne w składowaniu (zazwyczaj w właściwych zasobnikach zintegrowanych z siecią pneumatyczną), jak i bezpieczne w użytkowaniu. Powietrze ma dużo więcej pozytywnych cech, niż sądzimy. Poznajmy zatem fachowe maszyny dotyczące pneumatyki od ich najmocniejszej strony.

Sprężarki tłokowe – moc sprężonego powietrza

Oceniając maszyny pneumatyczne, na czołowym miejscu stawia się sprężarki tłokowe ( określane również jako kompresory). Dzielą się na sprężarki jednostopniowe, sprężarki dwustopniowe, sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe. Podstawa funkcjonowania, dla każdego z tych urządzeń jest właściwie identyczna. Wytwarzanie sprężonego powietrza zachodzi w procesie podwyższenia ciśnienia medium wyjściowego powyżej ciśnienia początkowego. Wykorzystany w sprężarce tłok gromadzi powietrze atmosferyczne i spręża je. Ciśnienia końcowe pozyskiwane w sprężarkach tłokowych mieści się w granicach od 0,1 MPa do nawet kilkunastu MPa. Ten typ urządzeń cechuje się głównie ogromną niezawodnością, precyzją wykonania i możliwością wytwarzania wysokiego ciśnienia mimo niewielkich wymiarów.

Rodzaje i zastosowanie zaworów pneumatycznych

Układy pneumatyczne to szereg wielu podzespołów. Każdy z tych elementów na swój indywidualny sposób decyduje o formie całkowitej strukturze pneumatycznej. Z tegoż powodu niesłychanie istotny jest dobór optymalnych akcesoriów, które zapewnią staranność wykończenia całej instalacji. Należy tutaj chociażby napomknąć o zaworach pneumatycznych, których głównym zajęciem jest wyznaczanie kierunku ruchu elementu roboczego w systemach pneumatycznych. Najczęściej używanym zaworem jest zawór zwrotny, który działa tylko w jednym kierunku, hamując przepływ powietrza. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest elektrozawór pneumatyczny, stosowany do blokowania i odblokowywania ruchu powietrza w sposób machinalny. Jest on najczęściej używany w pełni zautomatyzowanych systemach pneumatycznych.

Siłowniki – energia z sprężonego powietrza

Siłowniki pneumatyczne, w dużym skrócie przekształcają ciśnienie powietrza na energię, zdecydowanie udoskonalając wszelkie procesy wytwórcze. Wykorzystuje się je między innymi w układach hamulcowych maszyn liniowych, w obrabiarkach do stolarki okiennej, czy choćby do otwierania i zamykania drzwi w tramwaju. Siłowniki znajdują zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłu i dziedzinach działalności człowieka. Pozwalają one na przesuwanie, sytuowanie, obracanie i szeroko rozumiane poruszanie produktów które ze względu na swoją wielkość, czy też gramaturę, stanowią ryzyko dla pracowników. Wielokrotnie spotykanymi typami siłowników są maszyny jednostronne i dwustronne. Z ich właściwości korzystamy bardzo często, nawet o tym nie wiedząc.

Instalacje pneumatyczne, zarówno te sztuczne, aluminiowe, jak i stalowe, używane są dziś na dość dużą skalę w laboratoriach kosmetycznych, w magazynach, w zakładach przemysłowych, czy chociażby w centrach rozrywkowych. Są one nierozerwalnym elementem w sumie każdej gałęzi gospodarki, gdyż ulepszają i wzmacniają wszelkie procesy technologiczne. Powietrze, obejmujące nas zewsząd, odgrywa nieocenioną rolę w niezliczonych zakładach przetwórczych. Połączone z ciśnieniem znacznie poprawia życie każdego z nas.

Profesjonalnie zaopatrzony sklep internetowy z pneumatyką PressMann od wielu lat prezentuje swoim Klientom niezawodne maszyny, jak i narzędzia związane z technologią sprężania powietrza. Po za działalnością handlową firma specjalizuje się w projektowaniu i montowaniu rozwiązań pneumatycznych w Polsce. Sprawdź specjalistyczne urządzenia już dziś, klikając na znajdujący się obok link: Sprężarka tłokowa

Strona używa cookies
Ok