Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki gotówkowe
2 września, 2020

kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Zostanie kierowcą pojazdów uprzywilejowanych wymaga odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa wymagane jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, a także zaświadczenie ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą możliwość kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie zapewnia uzyskanie wszystkich dokumentów. Dla osób, które posiadają już uprawnienia wcześniej przygotowano szkolenia uzupełniające, które poszerzą posiadane kompetencje. Żeby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Głównym warunkiem obok posiadania podstawowego prawa jady właściwej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same badania lekarskie można przejść po szkoleniu lub w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga głównie osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z wysokim ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi wykazywać się błyskawiczną reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są wszystkie te, które wysyłają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej czy gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego są to także pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje też kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Osiągając te uprawnienia można także prowadzić bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia kierowców

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został przygotowany w taki sposób, aby nauczył kierowcę reagowania na ryzykowne sytuacje na drodze i unikania kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje bezpieczeństwo na równi swoje, jaki i pasażerów lub osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie pokazuje ekstremalne sytuacje, gdzie niewykluczona jest strata panowania nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy ulepszają swoje umiejętności, których potrzeba do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny. W tematach, które znajdują się w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Istotnym elementem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które jest bazą do odebrania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat i prawo jazdy odpowiedniej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najwygodniejszą formą zapisania się na szkolenie, jest przesłanie formularza zgłoszeniowego. Niezbędne materiały szkoleniowe oraz egzaminy zapewnia ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje i przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze instruktorów. Instruktorzy bazują na doświadczeniu i wiedzy, które cierpliwie przekazują kierowcom. Przygotowany program szkolenia dzięki znakomitej organizacji i wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Edukacja zgodna z przyjętymi normami, warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

 

Strona używa cookies
Ok