Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pcv Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Urządzanie mieszkania -meble klasyczne
1 września, 2020

Brak zęba wiąże się z koniecznością jego odbudowy, żeby nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciwko potrzebują podparcia, inaczej one również mogą zacząć się chwiać,  a w rezultacie wypadać. W związku z tym lepiej błyskawicznie uzupełnić brak. Wśród często używanych w gabinetach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż znajdować się zęby, które posłużą za oparcie dla mostu. Taki sposób uzupełnienia może więc być zastosowany tylko gdy przerwa pojawiła się pomiędzy zębami sąsiednimi. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób wymienić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są o wiele wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Chociaż znaczna część pacjentów obawia się resztek jedzenia wchodzących pod most, dentyści zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, bo odpowiednio dostosowany most temu zapobiega i pokarm nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe i estetyczne uzupełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się bardzo prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, które zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, jakie zastępuje brak zęba. Istnieją 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny montuje się na wcześniej przyległe zęby, ewentualnie zdarza się również tak, że filarami są implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest szczególnie trwały i stosowany w większości klinik dentystycznych. Są również miejsca, w których koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka metoda jest rzadziej wykorzystywana, bo nie jest tak trwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne stomatologiczne tworzone są z paru oddzielnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – najczęściej ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest głównie takim pacjentom, którzy planują na stałe wypełnić przerwę po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zlikwidować widoczną lukę i zatrzymać pogłębiające się przesuwanie się zębów sąsiednich i spowolnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym sprawia, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił w czasie żucia i właściwe funkcje i konstrukcję zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko powstawania chorób dziąseł i przyzębia ze względu na zbierające się w luce pozostałości pokarmu. Podstawowym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki powinno się spełnić, żeby dentysta mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego zabiegu stomatologicznego jest diagnoza i badania, które pomogą dentyście stwierdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie zauważy żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Gdy według planu podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Z tego względu dentysta musi je oszlifować, żeby później możliwe było dokładne dostosowanie mostu. Mimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go lekarz dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy założeniu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, następnym etapem wykonania protetycznego mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk wykona idealnie dobrany most. Na ten czas, gdy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, dentysta aplikuje most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić kilka zębów jednocześnie i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i pełen komfort.

Protezy zębów  Toruń

Strona używa cookies
Ok