wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
18 kwietnia, 2017
pozycjonowanie stron toruń pozycjonowanie pozycjonowanie firmowych stron
Wyprzedzanie konkurencji dzięki profesjonalnemu pozycjonowaniu stron
21 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość wielu osobom łączy się z mozolnym wypełnianiem ciężkich ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi wyliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje bardziej do sceny z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie przygotowuje żadnych druków oraz stąd nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w sporej instytucji).

Księgowość jest najistotniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wówczas, kiedy jest prowadzona na odległość i tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej fundamentalnych obowiązków można zaliczyć: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, notowanie danych do systemu rachunkowego, sumowanie należności przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję jednocześnie z nabywaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o wyższe stanowisko w firmie. Bez wątpienia najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która kontroluje przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Ponadto zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zarządza asystentami i ma pod opieką postęp swego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość też założyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić swoje biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednakże obowiązkowa jest zgoda Ministra Finansów – należy potwierdzić doświadczenie w zawodzie i zdać egzamin (zaraz po zakończeniu konkretnych studiów). By pozyskać pracę jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości bynajmniej nie jest takie banalne. Musimy bezwzględnie znać wybrane przepisy, łącznie z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać więc dokładną wiedzę, gdyż to ona odpowiada za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach potrafią się nieco od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tu o przedstawienie tytułu magistra, lecz o optymalną wiedzę. A takiej w ogóle nie można nabyć na pozostałych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość starać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, jest zobowiązana posiadać także zdolności „przyrodzone”, przykładowo drobiazgowość i sumienność w wykonywaniu wszelakich obowiązków. Pojedynczy defekt w wyliczeniach potrafi mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których mamy do czynienia z dużym przepływem pieniędzy), ale też mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Interesantowi doradztwo z działu wykonywania księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, przygotowywania pitów, jak również przygotowywania zestawień, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze jest pamiętać, że zadaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Generalnie, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest w takim razie bazą do wykonywania owego fachu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy szansę pozyskać wielu Odbiorców.

Ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź pomoc „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Klienci nie muszą opuszczać domu bądź firmy, ażeby ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz pobiera wszelakie materiały do rozliczeń. Może też zostać w firmie, której pomaga i tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest optymalnym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w tym fachu oraz w zasadzie nie planują już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego łączy się jednak z wieloma warunkami, m.in. sporymi wydatkami środków finansowych. Koszt założenia swojego biura rachunkowego zależy najbardziej od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W centrum miasta wydzierżawienie lokum na biuro będzie sporo droższe niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że sporą liczbę rachunków można bez problemu załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście znakomitym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy dopiero zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby otwarcia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie odrębnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy wyznaczać Odbiorcom przypadkowym cen, np. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa i zakresem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Powszechnie wykonuje się podział na liczbę rachunków.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu – www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok