Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
18 marca, 2017
Zwalczanie pluskiew - Odpluskwianie - Pluskwa domowa - Zwalczanie pluskiew Warszawa - Usuwanie pluskiew - Dezynsekcja pluskwy
Pluskwy w mieszkaniu – sposoby zwalczania
19 marca, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie pasożyty w drewnie możemy głównie zaobserwować w Polsce? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – szkodniki które odpowiadają za powodowanie znacznych zniszczeń w drewnie. Te insekty można napotkać na jakiejkolwiek szerokości geograficznej. Mnożą się w szybkim tempie. Mieszkają w lasach, jak i w konstrukcjach z drewna. Według pracowników Lasów Państwowych stanowią jedno z najistotniejszych zagrożeń dla lasów. Wbrew temu, że ich działalność robi miejsce dla nowych drzew, to niemniej postrzega się te pasożyty bardziej jako szkodniki, aniżeli przyjaciół.

Musimy powiedzieć, ze konfrontacja z szkodnikami w drewnie nie jest prowadzona na równym poziomie. Dziś stosowana technika pozwala na całkowite usunięcie korników z poszczególnego obszaru. One tymczasem są w stanie się przed nami zabezpieczać tylko szybkością reprodukcji. Za jednym razem samiczka kornika produkuje nawet do 80 jajek. Zważając na to, że rozwój świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a żeńskich osobników w jednym skupisku jest niezwykle dużo, skala miłosnych zmagań korników jest spora. Co ważne, korniki zazwyczaj zamieszkują wybrane drzewo i nie ruszają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Pożywiają się nim aż do punktu w którym nic wartościowego dla nich nie zostanie.

Dziś skoncentrujemy się wyłącznie na korniku drukarzu – zapewne najokrutniejszych niszczycielem rodzimych lasów i największym wrogiem domów z drewna. Powiemy ci jak prezentuje się kornik i jak się mnoży. Zaznajomisz się również z podstawowymi technikami zapobiegania i zwalczania korników.

Podstawowe informacje o korniku

Kornik drukarz szturmuje lasy obfite w drzewa iglaste Wielkość jego ciała mierzy około 5 mm. Nie jest więc pokaźnym owadem, choć jego aktywność doprowadza do dużych uszkodzeń w drewnie. Korniki atakują tylko chore drzewa. Z tego względu są, jeśli możemy w taki sposób powiedzieć, dość porządne. Dorosłe osobniki charakteryzują się ciemnobrązową barwą z miedzianym owłosieniem. Młode aczkolwiek są mlecznożółte. Ciało kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema kolcami.

Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, można by stwierdzić taki okres godowy, zaczyna się z pierwszymi, słonecznymi dniami. Samiec tworzy komory godowe do których zwabia kilka samic. Zapłodniona samica wygryza korytarze macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 młodych. Drobne korniki zaraz po przyjściu na świat przyłączają się do konsumpcji kolejnych części drewna. Po 2 miesiącach są one zdeterminowane do rozmnażania. Łańcuch ten rozpoczyna się kilkanaście razy, aż do zakończenia lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Profilaktyka, czyli co zrobić by nie dopuścić do rozwoju kornika?

Jak głosi stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sens tego sformułowania możemy naturalnie przełożyć do korników. Co powinno się zatem uczynić, by uchronić się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, po pierwsze powinno się budować je jednomyślnie z wymogami. Zastosowanie stosownych technik zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą chciały go zaatakować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, kluczowym elementem profilaktyki jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten dobrze jest aplikować co kilka lat) wystarczy, by odciągnąć korniki. Na rynku dostępne są rozmaite środki, które można zróżnicować na solne i oleiste. Kupując określony środek, kieruj się co najważniejsze gatunkiem drewna i swoimi oczekiwaniami. Porozmawiaj także z ekspertem, który pokaże Ci co będzie dla Ciebie najefektywniejsze.

Mikrofale – najlepsza metoda zwalczania korników

Eksperci oświadczają, że dezynsekcja mikrofalami jest najefektywniejszą techniką likwidowania korników. Jakie argumenty możemy jeszcze wypunktować? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest trująca. Następna sprawa to brak destrukcyjnego wpływania na określony surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna zwalczania korników nie wpływa na jakość drewna, porównując z innymi metodami.

Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na rozgrzaniu surowca. Profesjonalna aparatura emituje mikrofale, które wnikają w głąb materiału. Powodują one tarcie, którego efektem jest ogrzanie drewna do temperatury 55 stopni. W takich warunkach następuje denaturacja białka w organizmach korników, wiodąca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja cieplnalikwiduje korniki całkowicie. Inne świadczone technologie to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najszkodliwsze pasożyty w drewnie. Ich działalność jest w stanie oddziaływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej konstrukcji obiektu, co dla nas kształtuje niezwykle poważny problem. W lasach także nie są mile postrzegane. Ostatnio wiele mówi się o potężnym ataku kornika na drzewa rosnące w Puszczy Białowieskiej. W rozumieniu aktualnych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha drzewostanów na tym gruncie jest wymarłych. Zwalczanie kornika w tym wspaniałym środowisku to priorytet.

Znajdź więcej informacji o dezynsekcji mikrofalami i poznaj kolejne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Wejdź na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok