Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – Google Moja Firma i wiele więcej
17 września, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED – co warto wiedzieć?
18 listopada, 2017

Budowa domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Plan domu angażuje myśli na długi czas. Przeanalizować trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy domownik czuł się komfortowo. Pomyśleć trzeba także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Dużym problemem jest też wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Sieć gazowa nie jest dostępna w każdej miejscowości. W takim wypadku przemyśleć należy montaż ogrzewania węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa na domowy budżet, ale też na komfort użytkowania mieszkania.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Znaczące straty są wynikiem niewystarczająco ocieplonego dachu. Dlatego kwestii zabezpieczenia termicznego nie wolno bagatelizować. Sposób izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do izolacji budynków jest styropian. Posiada on dużo zalet:jest łatwy w montaży. Jednakże nie nadaje się do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – dotyczy to głównie elementów z drewna. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców zajmujących się termoizolacją. Wełna jest ognioodporna, perfekcyjnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed wodą poprzez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wariantach. Wytwarza się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do izolacji. Pianka podczas natryskiwania zwiększa swoją objętość i momentalnie twardnieje. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie trzyma się niemal każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Pianka otwarto i zamknięto komórkowa

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia sprawdzi się przy ocieplenia budynków od zewnątrz. Oprócz ochrony przez utratą ciepła stanowi także idealnym produktem hydroizolacyjny, przez to wykorzystywana jest do izolacji fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Stosuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Używana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Izolacja z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Pianka nie kruszy, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Ocieplenie z pianki poliuretanowej nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, przez co sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Następną zaletą jest wodoodporność. Warstwa poliuretanu nie nasiąka i nie odkształca się. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, bo świetnie przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie pianki PUR likwiduje ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy jednolitą strukturę przez co nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w ekspresowym tempie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.

Właściwa izolacja budynku to wydatek który należy przemyśleć i odpowiednio zrealizować. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdego ze sposobów. Tradycyjne materiały stosowane do izolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest pianka PUR. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, zauważają oni jej uniwersalność. Dużym plusem jest też krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka PUR stosowana jest nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także jako termoizolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Strona używa cookies
Ok