ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory montaż i serwis Toruń
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera redukowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze skuteczną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się ok. 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz dość niski koszt. Aby okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, by były pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, dlatego rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane pasywne okna wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i materiał, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, które mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż solidnie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok