Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo własnej produkcji – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kamień czy kostka

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. By powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale również najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych i jednocześnie tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, gdy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrac do do swojego budżetu z uwagi na znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Największą niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony we właściwy sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, aby podjazd stał się wytrzymały i aby pełnił swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia dużych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Strona używa cookies
Ok