Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja split

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki życia

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 23 a 27°C. Także poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki rodzaj klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, z uwagi na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz usunięcie go, kiedy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym specjaliści, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu ?

Na cenę klimatyzatora w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodac również przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to przedsięwięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok