wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
25 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są źródłem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- miękkość tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, koniecznie skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o wygodne obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem buty na wysokim obcasie. Nie poleca się też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Kobiety z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Dodatkowo należy dbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do specjalisty, który dobierze dla ciebie skuteczny sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje przeróżne metody leczenia i zatrzymywania deformacji. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają stopę w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i zatrzymują postępowanie wykrzywień. Rekomendowane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą szpilki.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz haluksów. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno po to by zapobiegać zwyrodnieniom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

Jeśli leczenie profilaktyczne nie skutkuje lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Strona używa cookies
Ok