Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci w domu, czy w sali zabaw?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależne jest głównie od techniki jazdy kierowców. Dość często nerwowe i nieprzemyślane zachowania na jezdni są powodem wypadków i narażają innych na straty materialne i zdrowotne. Największym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy bardzo często przeceniają możliwości swoich aut i jeżdżą na granicy ryzyka. Zachowania takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na polskich drogach, która nierzadko jest przyczyną tragedii. Obecnie bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest kształtowanie świadomości młodych kierowców w przedmiocie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i manewrów innych użytkowników ruchu. Propagowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach gdy na drogach jeździ co raz więcej samochodów. Pokażemy Tobie zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie powodować ryzykownych sytuacji.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Przed każdą, długą trasą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Zdarza się, że źródłem wypadków są czynniki pochodzące z złej kondycji pojazdów. Szczególnie groźna jest awaria samochodu na zatłoczonej drodze, kiedy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym rzeczom da się jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Zacznij od weryfikacji ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Kolejną bardzo ważną czynnością jest kontrola świateł samochodowych. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zadbaj także o mocne hamulce, dzięki którym nie zderzysz się z wyskakującą z lasu zwierzyną. Sprawdź również ilość płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu wyczyść szyby i lusterka, by móc bez przeszkód obserwować drogę i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do podróży i jak gasimy swoje emocje ma ogromny wpływ na technikę jazdy. Nim ruszymy w podróż dobrze jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z niewłaściwie wybranej drogi. Wiedza o typowych na danym odcinku drogi zagrożeniach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca musi również przybrać właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak aby utrzymywać optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel kierowcy w ergonomiczny sposób i w dalszej kolejności dostosuj lusterka w taki sposób, by ledwie było w nich widać bok samochodu. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. W trakcie długiej podróży istotny jest komfort klimatyczny. Ustaw odpowiednią wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie powinno być w niej zbyt gorąco. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie luźne elementy w samochodzie, bagaże, lub schowane w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie rozdrażniały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich zadań korzystniej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.

Jak analizować otoczenie?

Bardzo często zdarza się nam obserwować zachowania innych użytkowników dróg . Pytanie jest jednak, czy umiemy wydobywać z tych obserwacji sensowne wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie stosowanie tej zasady jest niezwykle przydatne i zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze możemy przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy skręt pojazdu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie dekoncentrując się zbytecznymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, możemy adekwatnie ocenić zamiar innych kierowców i szybciej zareagować na zbliżające się zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, żeby samemu dużo wcześniej komunikować innych kierowców o swoich zamiarach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być włączony na długo przed obniżeniem prędkości. Jadąc blisko sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach mówi nam, że w nie długo dla naszego kierunku również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by uniknąć zderzenia z samochodem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I na koniec, staraj się jeździć jak osoba kulturalna. Nie denerwuj się, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie często mamy szanse na praktyczne przećwiczenie najczęściej występujących sytuacji na drodze. Zminimalizowany czas ćwiczeń na szkoleniu na prawo jazdy umożliwia jedynie zaznajomienie się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz większa liczba placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz dowiedzieć się czym jest jazda defensywna w teorii i jak bezpieczniej jeździć. Wiele placówek doskonalenia stylu jazdy oferuje zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co odpowiednio kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to koszt około 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: jazda defensywna.

Strona używa cookies
Ok