DJ konferansjer na wesele – profesjonalna obsługa wesela
9 grudnia, 2020
Na co zwrócić uwagę wybierając gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020

Zostanie kierowcą pojazdów uprzywilejowanych wymaga odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa niezbędne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, a także świadectwo ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto wymagane są wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą zdolność prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie gwarantuje uzyskanie wszelkich koniecznych dokumentów. Dla osób, które uzyskały już uprawnienia wcześniej dostępne są szkolenia uzupełniające, które poszerzą zdobyte zdolności. Aby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Jedynym warunkiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady właściwej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same badania lekarskie można przejść po zakończeniu szkolenia lub w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga szczególnie osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem kolizji. Według kodeksu drogowego są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Z uwagi na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wyróżniać się błyskawiczną reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które nadają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej czy gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to także pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje też kierowców chcących podjąć pracę w Służbie Celnej, Straży Granicznej, Służbie Parku Narodowego i innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając takie uprawnienia można także kierować bankowozy oraz pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został ułożony w taki sposób, aby nastawił kierowcę na niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym oraz wyjeżdżania z nich bez kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo na równi swoje, jaki i pasażerów czy innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie pokazuje ekstremalne sytuacje, w jakich realna jest utrata kontroli nad pojazdem. Poprzez szkolenie kierowcy szlifują swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, natomiast szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, jakie znajdują się w teoretycznych zajęciach są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Istotnym segmentem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które będzie podstawą do odebrania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszelkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy tej samej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest przygotowanie formularza zgłoszeniowego. Potrzebne szkoleniowe materiały i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze instruktorów. Instruktorzy bazują na latach doświadczeń i wiedzy, które wytrwale przekazują kursantom. Utworzony program szkolenia dzięki doskonałej organizacji oraz wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców poruszania się w trudnych warunkach. Kształcenie zgodne z przyjętymi normami, świetne warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej pracy oraz sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Strona używa cookies
Ok