Ocieplanie poddaszy
17 września, 2020
Sklep internetowy w oparciu o WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Podstawową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów grzewczych. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych mieści się około 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest również pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, z reguły to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości i stosunkowo niski koszt. By jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Z reguły, aby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie wnętrza albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji termicznej zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym celu rozważyć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna

Strona używa cookies
Ok