Sprzedaż lub najem nieruchomości przez biuro nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie domu pianką

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców używanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega i kształtuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się również w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można również rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno i elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, więc niezbędna będzie specjalna osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności i swoich właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć niewielką odporność na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Strona używa cookies
Ok