Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Nogi drewniane, balustrady, tralki, poręcze – wszystko dla Twojego domu
26 marca, 2017
Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów
27 marca, 2017

Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Nogi drewniane sklep Nóżki drewniane producent Balustrady drewniane
W pomieszczeniach, w których znajdują się schody, muszą obligatoryjnie znaleźć się balustrady o prawidłowej wielkości. Jest to taki fragment mieszkania, jaki ma zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom – zwłaszcza małym dzieciom oraz osobom starszym. Dzisiaj jest tyle rodzajów balustrad, że doprawdy jest w czym wybierać. Można wyszczególnić tu choćby balustrady przejrzyste i całe. Pierwsze między „palikami” mają części zapełniające transparentne, m in. zrobione ze szkła. Balustrady kompletne wykorzystuje się we wnętrzu budynków publicznych oraz są stworzone przeważnie z niezwykle mocnego surowca, m in. gipsu. Można je niewątpliwie ustawić w mieszkaniu dwupoziomowym lub domku jednorodzinnym, żeby urozmaicić styl wnętrza atrakcyjną konstrukcją.

Wybrać balustradę ażurową czy pełną?

Tak naprawdę warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie: czy stopnie wraz z balustradą będą częścią odróżniającą się w mieszkaniu, czy będą wypełniały tylko funkcję praktyczną (i mają dopasować się do reszty wystroju)? Warto zastanowić się, które materiały będą współgrać, jak ma prezentować się cała konstrukcja oraz ile maksymalnie pieniędzy możemy przekazać na jej wzniesienie. Krótko mówiąc rzecz ujmując chodzi o to, żeby wkomponować wszystkie elementy do stylu wnętrza np. ładnie dekorowanych nóg drewnianych w zabytkowych meblach, drewnianych nakładek na podłokietniki czy rzeźbionych poręczy.

Balustrada może być przymocowana jedynie po jednej krawędzi stopni, jeżeli po drugiej zajmuje miejsce ściana. Niekiedy może być także samodzielnym elementem w mieszkaniu – w przypadku kiedy konstrukcje przymocujemy po obydwu krawędziach. Jeżeli jesteśmy w okresie akceptacji projektu budynku, powinniśmy zawrzeć także obniżenia z barierkami. Architekt, który uważa, że są niepotrzebne, z pewnością nie jest fachowcem. W szczególności, jeżeli sądzi, że będziemy mieli dużo niezależnej przestrzeni i wspomniane ograniczenia krótko mówiąc nie są nieodzowne. Lepiej zainwestować w coś, co powinno osłaniać przed upadkiem, a poniekąd utratą życia.

Kiedy przymocować balustrady?

Można to zrobić w trakcie budowy schodów – w partiach, w jakich mają być umieszczone tralki są stawiane specjalne pręty (następnie są wyrzucane). Następną opcją jest stworzenie balustrady po postawieniu schodów. W opisanym przypadku musimy przewiercić delikatnie otwory i rozlokować konstrukcję. Świetnym pomysłem jest budowanie bariery na skrajach schodków, dzięki czemu powierzchnia do chodzenia ogólnie rzecz ujmując nie pomniejsza się aż tak bardzo. W niektórych budynkach możemy zaobserwować ponadto konkurencyjne rozwiązanie. W przypadku kiedy przymocowanie balustrady jest nierealne z uwagi na obszar, wówczas zakłada się pionowe bariery. To one rozgraniczają przestrzeń otwartą od schodów oraz zapewniają właścicielom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na wzór musi koniecznie podtrzymać dorosłego najemcę, jaki z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, ażeby zatrzymała jego ciężar oraz nie była ubocznym czynnikiem wywołującym wypadek. Inną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa maluchom, które w trakcie gry będą chciały wbijać głowę między szczeble. Odstęp tralek nie może być wówczas mniejszy niż 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na zabieranie prętów oraz uzupełnienie balustrady czymkolwiek innym. Co więcej poręcze powinny być odizolowane od ściany na nie mniej niż 5 cm, więc w takiej odległości, żeby można było bezproblemowo chwycić się poręczy. Elementy szklane zdecydowanie muszą posiadać podwyższone parametry. W przypadku potłuczenia maleńkie elementy nie mogą kaleczyć.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to po prostu słupki, które są umieszczane w ziemi. Do nich dodaje się pochwyt oraz wypełnienie. Spora liczba producentów akcesoriów do sprzętów domowych może skonstruować tralki klasyczne, tralki kręcone bądź tralki przeróżnie rzeźbione. Powinny znakomicie wkomponowywać się w otoczenie. Drążki drewniane są formowane z najdoskonalszej jakości drewna, przykładowo bukowego. Prócz mieszkań mamy możliwość je montować na balkonach. Najczęściej są najefektowniejszym motywem balustrady, jeżeli przygotuje je doświadczony rzemieślnik.

Poręcze – innymi słowy pochwyty, a więc te elementy balustrady, za które po prostu łapiemy wchodząc po schodach. Wiodą wzdłuż schodków i dają mocne podparcie. Muszą być dostosowane do stylu balustrady, mówiąc w skrócie nie powinna ślizgać się po nich dłoń oraz muszą mieć dobrą wielkość.

Wypełnienie balustrady – zatem część balustrady, która zajmuje miejsce pomiędzy tralkami. Zwykle stawia się tu elementy mające zapobiec wypadnięciu. Mogą być skonstruowane ze ściśle przytwierdzonych tralek, zdobionych kolumienek drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach czy z metalu o niestandardowym profilu.

Balustrada z drewna do klasycznego domu

Spora liczba klientów najczęściej wybiera balustrady z drewna, bo zdają egzamin w każdym domu niezależnie od wykończenia. Możemy wybrać tradycyjne, surowe tralki lub wspaniale zdobione. To samo dotyczy pochwytów. Drewno jest materiałem prostym w obróbce, w ogóle nie wychładza dłoni i mamy szansę je zaimpregnować (czy pomalować na dowolny kolor). Dobrze jest zainstalować barierę z takiego samego drewna, z jakiego są stworzone stopnie (ponieważ inaczej nie będzie prezentowało się to stylowo). Należałoby również mieć na uwadze, iż drewniane części dodają wnętrzom stateczności, więc są dobre tylko do dużych pomieszczeń.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Nogi drewniane sklep

Strona używa cookies
Ok